Aš turiu automobilį

„AutoDNA“ ataskaita: kaip ją skaityti, kiek ji gali padėti sutaupyti ir kodėl verta ją pirkti?

Kurio autorius 04/02/2020

XXI a. auksas ir deimantai jau nebėra vertingiausios prekės – dabar pats geidžiamiausias dalykas yra teisinga, patikrinta ir patikima informacija. Būtent todėl tarp vairuotojų gana populiari „autoDNA“ ataskaita. Kaip turėtumėte skaityti šią ataskaitą? Kodėl verta ją užsisakyti ir kiek ji gali padėti sutaupyti? Atsakymus į šiuos klausimus pateikiame toliau.

Kas yra VIN dekoderis?

VIN dekoderis – tai interneto svetainė, kurioje galite sužinoti išsamią konkrečios transporto priemonės istoriją. Tokiose svetainėse naudojama įvairių šaltinių informacija, kurios didelė dalis neprieinama paprastam žmogui. Populiariausias VIN dekoderis Lietuvoje – jau daugiau nei šešetą metų gyvuojanti svetainė www.autodna.lt , kuri, be kita ko, laikoma geriausia tokios rūšies svetaine Europoje ir viena iš geriausių pasaulyje.

Ką galite sužinoti iš „autoDNA“ ataskaitos?

Parafrazuojant Woody‘io Alleno komedijos pavadinimą galima sakyti, kad „autoDNA“ ataskaitoje rasite viską, ką norėjote sužinoti, bet nežinojote, ko paklausti.

Pavyzdžiui, ataskaita gali jums atskleisti:

 • kokios vidutinės ridos galima tikėtis iš tam tikrais metais pagaminto automobilio;
 • ar automobilis nebuvo pavogtas;
 • ar automobilio istorijoje nėra nerimą keliančių faktų.

 

Kokia ataskaitoje pateikta informacija pati vertingiausia?

Be abejo, tai informacija, kurios negalima gauti iš kitų šaltinių arba dėl kurios reikėtų kreiptis į patyrusį automobilių meistrą, techninės priežiūros specialistą arba turto vertintoją. Trumpai tariant, tokią informaciją galite rasti arba ataskaitoje ar kreipęsi į asmenį, kuris gali tinkamai perskaityti ir paaiškinti joje pateiktus duomenis arba, pavyzdžiui, nustatyti automobilio ridą, patikrinęs tam tikrų jo dalių nusidėvėjimo laipsnį. Ypač svarbu atkreipti dėmesį į du dalykus.

 

1) Informacija apie avarijas ir susidūrimus, į kuriuos buvo patekusi transporto priemonė. Ją galite rasti šiuose ataskaitos skyriuose:

 • Transporto priemonės istorija arba „žalos istorija“, kur pateikti duomenys apie užregistruotą žalą;
 • skyriuje Archyvinės transporto priemonės nuotraukos;
 • skyriuje Įranga, kuriame išvardyti naujo automobilio komplektacijos elementai;
 • ir, galiausiai, skyriuje Kainos istorija, kuriame pateikti visi svarbiausi automobilio kainos pasikeitimai. Staigus kainos pasikeitimas gali reikšti, kad transporto priemonė buvo patekusi į avariją ir ją reikėjo remontuoti.

2) Informacija apie tai, ar kada nors buvo pranešta apie šio automobilio vagystę. Šią informaciją rasite skyriuje Pavogtų transporto priemonių duomenų bazė. Norėdami pateikti kuo išsamesnę apžvalgą, mes naudojamės net keliolika skirtingų duomenų bazių.

 

PRAŠOME ATKREIPTI DĖMESĮ, KAD autodna.lt negarantuoja, jog transporto priemonė niekada nebuvo pavogta, jeigu informacijos apie tai nėra Pavogtų transporto priemonių duomenų bazėje.

Į kokią dar informaciją turėtumėte atkreipti dėmesį?

Nors svarbi visa ataskaitoje pateikta informacija, raginame ypač atkreipti dėmesį į šiuos dalykus:

1) Laiko skirtumą tarp transporto priemonės pagaminimo ir pirmosios registracijos datų. Jeigu šios datos nutolusios viena nuo kitos daugiau negu šešis mėnesius, tai gali reikšti problemas.  Kodėl ši informacija svarbi? Naudotų automobilių rinkoje vietoje transporto priemonės pagaminimo metų neretai nurodomi konkretaus modelio pateikimo rinkai metai ir dėl to automobilio kaina tampa nepagrįstai didelė. Gali būti, kad tokiu atveju jūs taip ir nesužinosite, jog pardavėjas užsiprašė per daug, nebent įvertinti automobilį patikėtumėte specialistams arba įsigytumėte VIN ataskaitą.

2) Vidutinę ridą, kurios galite tikėtis iš transporto priemonių, pagamintų tais pačiais metais ir turinčių tokį pat variklį, kaip ir jus dominantis automobilis. Jeigu pastebėjote, kad tikrinamo automobilio rida kur kas mažesnė už vidutinę, tai reiškia, kad jo ridos skaitiklis greičiausiai buvo atsuktas.  Minėtame skyriuje pateikta informacija gali būti svarbi ir vertinant naujų transporto priemonių (naujesnių negu 3 metų) ridą, net jei šios dar neturi serviso knygelės, o jų techninė būklė dar nebuvo tikrinta ir oficialiai registruota.

3) Vėliausios užklausos. Tai labai įdomus ataskaitos skyrius. Jame galite sužinoti, kas, kada ir kur peržiūrėjo informaciją apie konkrečią transporto priemonę ir užsakė jos „autoDNA“ ataskaitą.

Jeigu duomenys buvo tikrinami dažnai, atidžiai tai apsvarstykite, nes šis faktas gali reikšti, kad transporto priemonės savininkai dažnai keitėsi arba kad ją sunku parduoti, nes pirkėjai, ataskaitoje perskaitę apie automobilio trūkumus, nusprendžia verčiau jo nepirkti.

 

Kokia dar informacija gali padėti jums apsispręsti?

Greta pirmiau minėtų duomenų, priimti pagrįstą sprendimą dėl to, ar verta įsigyti konkrečią transporto priemonę, jums gali padėti šie skyriai:

1) Archyvinės transporto priemonės nuotraukos – jos ypač naudingos tais atvejais, kai atskleidžia, kad tariamai neapgadinta transporto priemonė iš tiesų buvo gerokai aplamdyta. Be to, nuotraukos parodys, kaip ankstesni savininkai prižiūrėjo automobilį.

2) Transporto priemonės istorija. Šiame skyriuje rasite odometro rodmenis, žalos apžvalgą ir kainos pokyčių retrospektyvą (ankstesnes transporto priemonės kainas, kurios buvo pateiktos skelbimų arba aukcionų svetainėse).

3) Informacija apie transporto priemonę: markė, modelis, kategorija, kėbulo ir variklio duomenys, gamintojo kilmės šalis, modelio metai, pavarų dėžės tipas, vairo sistema ir pan. Jei faktinė būklė neatitinka kurio nors šių duomenų, prieš įsigyjant automobilį verta dar kartą pamąstyti. Kokios dar naudingos informacijos galima rasti šiame skyriuje? Pavyzdžiui, ji gali atskleisti, ar konkretaus automobilio vairas pradžioje nebuvo įtaisytas dešinėje pusėje.

4) Informacija apie įrangą, kurią galima palyginti su faktine transporto priemonės būkle. Būkite ypač dėmesingi, jeigu neatitinka kėbulo, apmušalų arba stiklinių dalių spalva, oro pagalvių skaičius, oro kondicionavimo sistema ir pan.

 

Kiek galite sutaupyti įsigiję ataskaitą?

Atsakymas paprastas.

Visų pirma, „autoDNA“ ataskaita padės sutaupyti maždaug tiek, kiek išleistumėte remontuodami automobilio trūkumus, kuriuos pavyko nuslėpti ankstesniam savininkui.

Antra, galėsite būti ramūs dėl to, kad neįsigijote vogtos transporto priemonės, nes priešingu atveju netektumėte ne tik pinigų, bet ir automobilio.

Ir dar vienas svarbus dalykas…

Jeigu perkate automobilį iš:

 • Nyderlandų,
 • Belgijos,
 • Prancūzijos,
 • JAV,
 • Kanados
 • arba Estijos,

turime jums gerų naujienų! Automobiliams iš šių šalių galite atsisiųsti papildomą atskaitą, kurioje pateikta informacija leis atkurti visą jus dominančios transporto priemonės istoriją. Tokia atskaita parengta remiantis iš minėtų šalių pagrindinių transporto priemonių registrų ir vairuotojų gauta informacija.

Nuo ko pradėti?

Jeigu norite gauti transporto priemonės ataskaitą, apsilankykite svetainėje autodna.lt ir įveskite 17 skaitmenų VIN kodą. Bazinė informacija bus pateikta nemokamai. Prieš įsigydami išsamią ataskaitą, galėsite peržiūrėti lentelę, kurioje pateiktos visos tokios ataskaitos dalys.

Suma komentarų: 0

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *