Aš turiu automobilį

Eismo įvykis – kaip Jūs galite padėti nukentėjusiems?

Kurio autorius 18/04/2018

Jei įvykio metu apgadintos tik transporto priemonės, tai vadinama susidūrimu, jei nukentėjo žmonės – eismo įvykiu. Kiekvienas vairuotojas privalo žinoti, kaip elgtis tokiais atvejais. Juk protingi ir greiti veiksmai gali išgelbėti tragiško atsitikimo dalyvių sveikatą arba gyvybę.

 

Matote eismo įvykį – ką daryti?

Pirmiausia to negalima ignoruoti ir pavažiuoti pro šalį. Pirma, už pirmosios pagalbos nesuteikimą aukoms Jums gresia baudžiamoji atsakomybė. Antra, nukentėjusiajam labai svarbios yra pirmosios 4 minutės nuo įvykio. Kuo greičiau bus suteikta pagalba, tuo daugiau šansų išgyventi jie turės. Trečia, kiekvienas iš Jūsų turi žiūrėti į kitus žmones taip, kaip norėtumėte, kad būtų žiūrima į Jus. Jei tikitės, kad svetimas žmogus Jums padės galimo įvykio metu, padėkite ir Jūs.

Taigi jei matote eismo įvykį, sustokite padėti. Svarbiausia – tinkamai pastatykite savo transporto priemonę. Tai padaryti turite taip, kad Jūsų automobilis atskirtų eismo įvykyje dalyvaujančias transporto priemones nuo kitų, ta pačia kryptimi atvažiuojančių transporto priemonių. Iš karto įjunkite rankinį stabdį, avarinius ir gabaritų žibintus. Jei viskas vyksta tamsiuoju paros metu, praverstų ir trumposios šviesos. Tuomet automobilį turite pasistatyti taip, kad artėjančių automobilių šviesos apšviestų įvykio vietą. Taip suteikti pagalbą bus daug lengviau.

Pirmieji veiksmai įvykio vietoje

Prieš išlipdami iš automobilio, užsidėkite šviesą atspindinčią liemenę. Tą patį padaryti turėtų ir kiti, iš automobilio išlipantys asmenys. Tada pastatykite avarinį ženklą (trikampį). Gyvenvietėje jis statomas netoli transporto priemonės, užmiestyje – 60 m nuo automobilio, greitkeliuose ir automagistralėse – 100–150 m nuo transporto priemonės.

Pastatę avarinį ženklą, greitai pasiimkite iš savo automobilio pirmosios pagalbos vaistinėlę, gesintuvą, diržų pjaustymo peilį ir kietą daiktą langams išdaužti. Žinoma, nereikia imti visko iš karto. Numetę greitą žvilgsnį į įvykio vietą, iš karto susiorientuosite, ar labiau reikės gesintuvo, ar kieto daikto.

Eikite link automobilių, kurie dalyvavo įvykyje. Pirmiausia pažiūrėkite, ar iš jų nebėga degalai. Jei taip, prašykite kitų vairuotojų pagalbos. Jei įvyks gaisras, degalų bakas nesprogs, bet užgesinti ugnį vienu automobiliniu gesintuvu bus neįmanoma. Reikės daugiau gesintuvų.

Jei degalų nutekėjimo klausimas išspręstas, turite patekti į automobilio su aukomis vidų. Jei teks išdaužti langą, atsiminkite – tai daryti turite atsargiai. Šoninių langų stiklo šukės gali sužeisti tiek Jus, tiek aukas. Kai prasibrausite į keleivių kabiną, iš karto išjunkite variklį ir išimkite raktus iš spynos. Žinoma, raktus palikime automobilyje, jų su savimi neimkite.

Ką daryti su keleiviais?

Įvertinkite keleivių būklę. Patikrinkite, ar jie nepraradę sąmonės, ar yra vaikų, ar kuris iš jų smarkiai kraujuoja. Dabar galite skambinti tarnyboms. Surinkite numerį 112 ir išsamiai pasakokite apie įvykį, prašykite atvykti skubią medicininę pagalbą. Nepamirškite ir apie priešgaisrinę gelbėjimo tarnybą, jei įvyko ar tebevyksta degalų nutekėjimas arba aukos įstrigusios automobilyje. Eismo įvykį turi taip pat ištirti policija, taigi praneškite ir jai.

Kai pranešite tarnyboms, imkitės pirmosios pagalbos veiksmų. Užsidėkite gumines pirštines, kurias turite vaistinėlėje. Juk gali atsitikti taip, kad nukentėjusieji serga kokia užkrečiama liga.

Suteikiant pirmąją pagalbą, svarbiausia atstatyti žmogaus kvėpavimą ir sustabdyti kraujavimą – tuo turite pasirūpinti pirmiausia. Ir čia pravers kitų vairuotojų, kurie matė eismo įvykį ir sustojo, pagalba. Jei sunkiai sužeistų yra daugiau, prireiks daugiau rankų pagalbai suteikti. Reikės ir daugiau vaistinėlių, nes vežiojamos automobilyje juk nėra didelės.

Ypatingą dėmesį skirkite mažiau nukentėjusiems, kurie išlipo iš transporto priemonių. Kartais, būdami šoko būsenos, jie gali nueiti nežinoma kryptimi, keldami sau pavojų patekti po važiuojančių transporto priemonių ratais.

Eismo įvykis – ko daryti negalima?

Atsiminkite, kad pagrindinis gydytojų šūkis yra „svarbiausia – nepakenkti“. Taigi jei matote eismo įvykį ir norite padėti, stenkitės nepabloginti padėties.

Įvykio vietą apsaugokite taip, kad patys nebūtumėte partrenkti kitų transporto priemonių. Apie tai pamokykite ir kitus, pagalbą teikiančius asmenis. Blogiausia tokiais atvejais yra pastatyti savo automobilį kitoje kelio pusėje ir skubiai bėgti iš vienos važiuojamosios dalies pusės į kitą, tiesiai prieš kitų automobilių ratais.

Taip pat nebandykite apversti transporto priemonės, kuri guli ant stogo arba ant šono. Galite padaryti žalą tiek sau, tiek viduje esantiems žmonėms. Neišneškite aukų iš automobilių, nes galite dar labiau sužaloti galūnes ar stuburą arba net tokį sužalojimą sukelti. Žinoma, išimtis –gaisro pavojus. Ir čia turime paminėti, kad neatsižvelgdami į tai, jog eismo įvykis yra stresinė situacija – nerūkykite. Nereikalinga kibirkštis gali kaip tik sukelti gaisrą, kuris mirtinai pavojingas automobilyje likusioms aukoms.

Suma komentarų: 0

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *