Aš turiu automobilį

Gyvūnai kelyje ir kaip išvengti susidūrimo

Kurio autorius 31/05/2017

Gyvūnai kelyje ir kaip išvengti susidūrimo

Remiantis statistika, apie 200 eismo įvykių kasmet sukelia į kelią išbėgę gyvūnai. Iš tiesų laukiniai gyvūnai gali būti ir dažnesnė susidūrimų priežastis. Daug eismo įvykių „dėl nežinomos priežasties“ gali būti įvykę vairuotojui bandant išvengti susidūrimo su gyvūnu. Jei važiuojate per greitai, galite įvažiuoti į medį, kitą automobilį ar griovį.

Tiesiant naujus kelius ten, kur anksčiau netrukdomi vaikščiojo gyvūnai, tikimybė pamatyti gyvūną kelyje didėja kiekvienais metais. Jei staiga atsirandame ten, kur nebūdavo automobilių, nereikėtų stebėtis, kad gyvūnai vis dar bando ten vaikščioti. Tai pavojinga ir mums, ir jiems. Suaugęs šernas gali sverti 150–350 kg, o elnias net 150–500 kg. Susidūrus su tokios masės objektu, neabejotinai bus padaryta žala, kurią bus labai brangu pašalinti. Norint išvengti išlaidų, verta žinoti, kaip išvengti susidūrimo. Taip vairuojant pastebėti gyvūnai bus pramoga, o ne grėsmė, kuriai nesate pasirengę.

Kur ir kada labiausiai tikėtina pamatyti gyvūną kelyje?

Gyvūnai dažniausiai per kelią eina naktį. Naktimis jie ieško ėdalo ir juda pirmyn, stengdamiesi nesusitikti su žmonėmis ir plėšrūnais. Be to, naktimis jie mažiau bijo eismo, nes kelyje yra mažiau automobilių ir yra daug tyliau nei dieną. Tačiau ypač atidžiam būti reikia ne tik vairuojant naktį – gyvūnai kelyje pasirodo ir vakaro bei aušros prietemoje. Esant prastesniam matomumui, tikriausiai pastebėsite juos per vėlai, kad galėtumėte sureaguoti, taigi būkite pasirengę!

Kalbant apie metų laikus, gyvūnus dažniau kelyje sutiksite vėlyvą rudenį, žiemą ir ankstyvą pavasarį – tuo laiku jie ilgiau ieško ėdalo. Kai kurie jų net bando laižyti druską, kuria barstomi keliai. Šiuo metų laiku būkite itin atidūs, važiuodami keliais apsuptais miškų ar pievų.

Taip pat nepamirškite, kad nors yra laikas ir vietos, kur gyvūnai pasirodo dažniau, iš tiesų juos galite sutikti bet kur ir bet kada. Todėl kiekvienas vairuotojas turėtų būti pasirengęs reaguoti, kelyje pasirodžius gyvūnui. Taigi, ką daryti, pastebėjus gyvūną?

Svarbiausia nepamesti sveiko proto ir bandyti išvengti susidūrimo.

Kaip visada, geriausia būti pasirengusiam išvengti nelaimingo atsitikimo. Todėl pirmiausia reikėtų užsitikrinti, kad automobilio stabdžiai veikia be priekaištų. Antra, padangos turi būti tinkamos metų laikui ir ne pernelyg nusidėvėjusios. Šie du dalykai užtikrina, kad stabdymo kelias būtų kuo trumpesnis. Taip pat reikėtų vairuoti tik pakankamai išsimiegojus ir galint skirti pakankamai dėmesio aplinkai. Dėmesys turėtų būti sutelktas į kelią ir kelio ženklus. Yra kelio ženklas, įspėjantis apie kelyje galinčius pasirodyti laukinius gyvūnus – A-18b. Reikėtų būti atidiems ir pamačius A-18a ženklą, kuris reiškia, kad kelyje gali būti naminių gyvūnų. Laikykitės greičio apribojimų ir visuomet pasirinkite tinkamą greitį pagal oro sąlygas. Žinojimas, kad kelyje gali pasirodyti gyvūnas, nepadės, jei važiuosite pernelyg greitai, kad spėtumėte sustabdyti iki susidūrimo.

Ar geriau bandyti išvengti susidūrimo su gyvūnu kelyje, ar stengtis minimizuoti žalą?

Jei šalikelėje ar kelyje pastebėjote gyvūnų, pirmiausia reikėtų sumažinti greitį. Tačiau ne pernelyg staigiai. Įsitikinkite, kad tiesiai už jūsų automobilio nevažiuoja kitas. Jei reikia rinktis tarp tiesioginio susidūrimo su gyvūnu ir to, kad į jus įvažiuos didžiulis sunkvežimis, patikėkite – bus saugiau, jei nestabdysite automobilio. Taip yra ne tik dėl to, kad masės skirtumas tarp sunkvežimio ir jūsų automobilio yra didesnis nei tarp jūsų automobilio ir gyvūno, bet ir dėl to, kad automobilio galas paprastai yra ne toks tvirtas kaip priekis. Įsitikinę, kad už jūsų nevažiuoja kitas automobilis, galite pristabdyti.

Kuo lėčiau važiuosite, tuo labiau padidės tikimybė, kad gyvūnas spės pabėgti, ar bent jau sumažės žala tiek automobiliui, tiek gyvūnui. Jei važiuojate pakankamai lėtai, galite bandyti aplenkti gyvūną. Tačiau prieš tai reikia įsitikinti, kad tai saugu, t. y., kad nėra link jūsų artėjančių automobilių. Pakartokime dar kartą, kad suprastumėte, kaip tai svarbu: prieš darant posūkį, būkite tikras, kad važiuojate pakankamai lėtai. Jei važiuosite per greitai, automobilis gali pradėti slysti, o įvažiuoti į medį ar griovį tikrai nenorite. To pasekmės gali būti daug rimtesnės nei susidūrus su gyvūnu.

Taip pat nepamirškite, kad nereikėtų signalizuoti ar mirksėti žibintais. Jei gyvūnas yra sutrikęs, jis gali sustoti viduryje kelio užuot bėgęs. Garso signalą ir šviesas galite naudoti tik sustoję priešais gyvūną. Tai duos jam laiko suprasti padėtį ir pasitraukti. Tačiau nebandykite išlipę iš automobilio nuvaryti gyvūno. Jei palaikys jus grėsme, gyvūnas gali pulti.

Ką daryti susidūrimo atveju?

Jei vis dėlto susidūrėte su gyvūnu, pirmiausia įsitikinkite, kad niekam iš keleivių nereikia medicininės pagalbos. Jei reikia, suteikite ją, ir apsaugokite įvykio vietą. Taip pat privalote pabandyti padėti gyvūnui ir iškviesti policiją. Neneškite ir nevežkite sužeistų gyvūnų patys – jie gali sirgti pasiutlige.

Suma komentarų: 0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *