Aš turiu automobilį

Kaip tinkamai dezinfekuoti automobilinę oro kondicionavimo sistemą?

Kurio autorius 10/07/2019

Greta akivaizdžių automobilinės oro kondicionavimo sistemos privalumų svarbu nepamiršti ir tinkamos jos priežiūros. Jei žvelgsite į tai aplaidžiai, galite ne tik patirti nemažų išlaidų, bet ir sukelti pavojui sveikatai ar net gyvybei. Oro kondicionavimo sistemos veikimo būdas sudaro puikias sąlygas vystytis mūsų sveikatai pavojingiems mikrobams.

Kas slepiasi neišvalytos oro kondicionavimo sistemos viduje?

Specializuotos automobiliams skirtų cheminių priemonių prekybos įmonės atstovas paaiškino, kodėl būtina rūpintis automobiline oro kondicionavimo sistema: „Iš ventiliacijos angų sklindantis pelėsių kvapas signalizuoja apie spartų įvairių bakterijų ir grybelių, kurie gali pakenkti mūsų sveikatai ir gerovei, vystymąsi. Vieni iš labiausiai paplitusių tokių mikroorganizmų yra Bacillus rūšių bakterijos. Jos sukelia daugybę infekcijų – nuo odos pažeidimų iki sepsio ar meningito, – aiškino ekspertas. – Oro kondicionavimo sistemose gali apsigyventi ir Brevundimonas Vesicularis, sukeliančios tokias ligas kaip peritonitas ir septinis artritas. Pavojų keleiviams taip pat gali kelti Aerococcus Viridans ir Elizabethkingia Meningoseptica – pirmosios lemia šlapimo takų infekcijas ir endokarditą, o antrosios ypač pavojingos silpnesnio imuniteto asmenims.“ Tad kaip tinkamai valyti oro kondicionavimo sistemą, kad pavyktų atsikratyti visų patogeninių mikroorganizmų?

Valymo arba dezinfekavimo metodo pasirinkimas

Šiuo metu rinkoje siūlomi keli automobilinės oro kondicionavimo sistemos dezinfekavimo metodai, tokie kaip cheminių medžiagų purškimas, valymas ultragarsu arba ozonavimas. Paskutiniai du metodai tinkamiausi „neinvaziniam“ ventiliacijos kanalų ir automobilio salono valymui. Šių metodų trūkumas yra tas, kad jie neišvalo garintuvo, kurio viduje kaupiasi kenksmingi likučiai – tai reiškia, kad negalima pasiekti visų oro kondicionavimo sistemos ertmių, kurias reikėtų dezinfekuoti. Dažniausiai taikomas ir veiksmingiausiu laikomas dezinfekavimo metodas – tiesioginis dezinfekavimo priemonės purškimas į ventiliacijos kanalus ir garintuvo vidų. Šio sprendimo trūkumas yra rizika, kad priemonės pateks ant automobilio laidų arba į elektronikos sistemą, jeigu ventiliacijos kanalas nepakankamai sandarus.

Be to, svarbu naudoti reikiamą dezinfekavimo priemonės kiekį, o svarbiausia – pasirinkti tinkamą produktą. Norint veiksmingai pašalinti automobilio oro kondicionavimo sistemoje esančios mikrobus, būtina naudoti biocidinių savybių turinčias priemones. Dėl savo cheminės sudėties prieš patekdami į rinką tokie produktai turi būti įvertinti ir įregistruoti. Visoje Europos Sąjungoje biocidinius produktus galima naudoti tik gavus specialų leidimą, kurį Europoje išduoda Medicinos ir biocidinių produktų registravimo tarnyba. Taigi tokio produkto etiketėje turėtų būti nurodytas leidimo numeris – jeigu jo nėra, produktas skirtas valyti, o ne dezinfekuoti.

Vienas svarbiausių oro kondicionavimo sistemos elementų, kurį būtina išvalyti, yra garintuvas. Siekiant užtikrinti tinkamą dezinfekciją, taikomas slėgio metodas. Slėginio dezinfekavimo sistemą sudaro metalinis zondas, pritvirtintas prie specialaus pneumatinio pistoleto – taip galima pasiekti garintuvo kamerą. Sistema sukuria pakankamai didelį slėgį, kuris leidžia preparatui išplauti visus susikaupusius, užkrėstus likučius ir pasiekti visas ertmes. Rekomenduojama naudoti ne mažiau kaip 0,5 litro dezinfekavimo skysčio – jo perteklius išteka per kondensato drenažo angą. Dėl šios priežasties svarbu nepamiršti reikiamoje vietoje po automobiliu padėti indą, nes tokio plovimo rezultatas dažnai būna įspūdingas, ypač jei garintuvas nebuvo tinkamai valomas ir dezinfekuojamas kelerius metus. Iš po automobilio tekantis žalias dumblas gali ne juokais žadinti vaizduotę. Svarbu nepamiršti dezinfekuoti ne tik garintuvą, bet ir visus ventiliacijos kanalus, pavyzdžiui, naudojant purškiamą priemonę su atitinkamu zondu.

Dažniausios klaidos

Dažniausia klaida, pasitaikanti valant oro kondicionavimo sistemą, yra biocidinių savybių nebeturintis preparatas. Tokiu atveju reikėtų patikrinti produkto etiketę – ar ant jos nurodytas Medicinos ir biocidinių produktų registracijos tarnybos išduotas leidimas ir ar nepasibaigęs produkto tinkamumo naudoti terminas.

Kartais gali atsitikti, kad garintuvas išvalomas ir dezinfekuojamas nepakankamai, todėl rekomenduojama jį visada valyti ir dezinfekuoti taikant slėgio metodą. Kraštutiniais atvejais garintuvą gali tekti pakeisti nauju.

Dažna klaida, kurią daro oro kondicionavimo sistemos dezinfekciją vykdančios techninės priežiūros dirbtuvės yra ta, kad sistema tinkamai neišdžiovinama. Baigus dezinfekciją, reikia atidaryti visus ventiliacijos kanalus, nustatyti didžiausią ventiliatoriaus greitį, įjungti oro kondicionavimo sistemą ir kelis kartus keisti termostato nuostatas nuo mažiausios iki didžiausios ir atvirkščiai. Visa tai reikia atlikti užsidėjus kaukę ir atidarius automobilio duris, vėliau automobilį būtina gerai išvėdinti.

Dar viena klaida – nepakeisti salono filtro. Šis automobilinės oro kondicionavimo sistemos elementas yra antrasis po garintuvo, kuriame greičiausiai plinta grybeliai ir bakterijos. Salono filtrą būtina keisti bent du kartus per metus. Dezinfekuoti oro kondicionavimo sistemą nekeičiant salono filtro visiškai beprasmiška.

Suma komentarų: 1

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *