Aš turiu automobilį

Saugus vairavimas tamsiuoju paros metu

Kurio autorius 07/02/2018

Užtikrinti saugų vairavimą tamsiuoju paros metu nelengva, bet įmanoma, ypač jeigu vairuotojas iš anksto tam ruošėsi ir yra pasirengęs laikytis keleto taisyklių.

 

Ar apskritai įmanoma saugiai vairuoti tamsiuoju paros metu?

Kai kurie vairuotojai žavisi važiavimu naktį ir tvirtina, kad tamsoje vairuoti daug saugiau. Kodėl? Visų pirma, tuo metu keliuose mažiau automobilių. Be to, vairuotojai, kuriuos sutiksite naktį, greičiausiai bus labiau patyrę ir nelinkę elgtis nenuspėjamai (kitaip negu nepatyrę vairuotojai, su kuriais kelyje susiduriate dieną), taigi mažiau tikėtina, kad pateksite į pavojingas situacijas.

Kita vertus, nemažai vairuotojų tvirtina, kad apskritai nederėtų kalbėti apie saugų vairavimą tamsiuoju paros metu. Visų pirma, tamsoje matomumas kur kas prastesnis. Už miesto, kur nėra gatvių apšvietimo, mūsų akys paprastai įžvelgia tik tiek, kiek apšviečia automobilio žibintai, taigi kur kas sunkiau nepartrenkti staiga kelyje pasirodžiusio gyvūno arba pėsčiojo. Naktį taip pat mėgsta girti, apsvaigę nuo narkotikų arba labai jauni ir neapdairūs vairuotojai. Vairuotojo reakcijos laikas naktį taip pat ilgesnis negu dieną – esate labiau pavargę, taigi jūsų sprendimai tikriausiai nebus tokie pat geri kaip ryte. Vairuodami netgi galite užmigti, o jei taip atsitiks, avarijos greičiausiai neišvengsite.

Nesvarbu, kokiai vairuotojų grupei priklausote, gali susiklostyti aplinkybės, kai jums teks vairuoti naktį. Galbūt automobiliu vyksite atostogauti. Ne taip paprasta pasiekti Italiją arba Kroatiją važiuojant tik šviesiuoju paros metu, ypač jeigu ant galinės sėdynės vežate vaikus – turėsite dažnai stoviniuoti ir per dieną norimo atstumo neįveiksite. Taip pat naktį gali tekti vairuoti grįžtant iš vakarėlio. Taigi nesvarbu, ką manote apie vairavimą tamsiuoju paros metu, tikėtina, kad kartkartėmis būsite priversti tai daryti, todėl manome, kad kiekvienas turėtų žinoti, kaip tamsoje vairuoti saugiai. Kaip įprasta, paslaptis slypi pasiruošime.

 

Vairuotojo pasiruošimas saugiai vairuoti tamsiuoju paros metu

Jeigu turite dažnai važinėti tamsoje, pasitikrinkite regėjimą, ypač jeigu jaučiate, kad jis silpsta arba pastebite kitus nerimą keliančius simptomus. Galbūt vairuodami turėtumėte nešioti akinius? Jeigu taip, apsvarstykite galimybę investuoti į akinius su antirefleksine danga. Taip pat žinokite, kad nors jums gali būti patarta nešioti akinius, taip pat galite sulaukti patarimo apskritai nevairuoti tamsoje. Taip gali atsitikti, jeigu jums bus diagnozuota diplopija.

Vairavimo tamsoje saugumas priklauso ne tik nuo jūsų regėjimo – tokiai kelionei turėtumėte pasiruošti. Jeigu žinote, kad turėsite vairuoti tamsiuoju paros metu, po pietų šiek tiek pamiegokite, o jeigu tai neįmanoma – bent pasistenkite gerai išsimiegoti išvakarėse. Nusipirkite naudingų produktų – labai gerai po ranka turėti saldainių su kofeinu arba skardinę šaltos kavos. Jeigu žinote, kad vairuosite vieni, pasiruoškite ką nors įdomaus paklausyti: muzikos, įdomių garsinių knygų arba kitokių garso įrašų. Jeigu kelionėje turėsite draugiją, paprašykite keleivių pasikalbėti su jumis, paskaityti jums laikraštį arba internete skelbtus straipsnius, kuriuos vėliau galėsite aptarti.

 

Automobilio paruošimas saugiai vairuoti tamsiuoju paros metu

Iš anksto pasiruošti turite ne tik jūs patys – reikia paruošti ir automobilį. Vienus dalykus turite atlikti anksčiau, o kitus – prieš pat į jį įlipdami. Vienas iš pirmųjų uždavinių – įsitikinti, kad automobilyje sumontuotos tinkamos žibintų lemputės. Jeigu nežinote, kokių lempučių reikia, pažiūrėkite automobilio naudotojo vadove. Jei šio neturite, tikriausiai rasite internete. Įsitikinkite, kad žibintai švarūs iš vidaus ir pakreipti tinkamu kampu. Taip pat turėtumėte įsitikinti, kad valytuvų gumelės geros būklės. Jeigu valytuvai tiesiog stumdo nešvarumus po priekinį stiklą, negalėsite saugiai vairuoti, ypač tamsoje.

Prieš leisdamiesi į kelią, turėtumėte nuvalyti žibintų išorę, kad jie apšviestų kuo didesnį atstumą. Jeigu turite veidrodėlį su automatinio pritemdymo funkcija, įjunkite naktinį režimą. Kitu atveju veidrodėlį nustatykite šiek tiek aukščiau nei įprastai – taip jį geriau pritaikysite vairavimui naktį, nes jūsų neakins iš paskos važiuojančių automobilių žibintai. Taip pat galite šiek tiek pritemdyti prietaisų skydelio apšvietimą ir nustatyti naktinį GPS įrenginio režimą. Jeigu jūsų automobilyje yra tokia funkcija, pareguliuokite žibintų padėtį priklausomai nuo automobilio galinės dalies apkrovos. Kuo sunkesnė yra galinė dalis, tuo aukščiau pakyla priekinė, taigi žibintus reikėtų pakreipti žemyn.

 

Kaip saugiai vairuoti tamsiuoju paros metu?

Pasiruošimas gali būti labai svarbus, tačiau jis nepadės, jeigu nepakankamai dėmesio skirsite pačiam vairavimui. Saugiai vairuosite tik tada, kai žinosite, kaip geriausiai panaudoti visus pasiruošimus. Visų pirma, niekada neignoruokite mieguistumo ir stenkitės reaguoti į jo simptomus, kai tik juos pastebėsite. Išbandykite energinius gėrimus, muziką, garsines knygas ir kitus garso įrašus arba kalbėkitės su keleiviais, kaip minėjome anksčiau. Jei tik turite galimybę, trumpam sustokite ir atsipūskite arba atsigerkite kavos. Jeigu jaučiatės pernelyg mieguisti, sustokite artimiausioje automobilių stovėjimo aikštelėje ir snūstelėkite. Geriau atvykti valanda vėliau, negu apskritai neatvykti.

Vairuodami stenkitės nežiūrėti į pro šalį važiuojančių automobilių žibintus. Jei reikia, nukreipkite žvilgsnį į šalį. Stenkitės neakinti kitų vairuotojų – be reikalo nejunkite tolimosios šviesos žibintų. Jeigu jie negalės vairuoti saugiai, nebūsite saugūs ir jūs!

 

Saugus vairavimas tamsoje – ginčytini dalykai

Greitis – viena iš prieštaringiausių temų, kalbant apie vairavimą tamsiuoju paros metu. Internete pilna žmonių, besigiriančių adrenalino pliūpsniu, kuris juos užplūsta ėmus greitinti automobilį vos išvažiavus už miesto ir kuris, pasak jų, padeda kovoti su mieguistumu. Nesivadovaukite tokiais patarimais. Apie vairavimą naktį galima pasakyti „kuo lėčiau, tuo geriau“. Atminkite, dėl riboto matomumo jums lieka mažiau laiko reaguoti į tai, kas vyksta kelyje. Dar labiau nesutrumpinkite jo didindami greitį. Taip pat turite atminti, kad netgi važiuodami mažesniu greičiu negu dieną, tą patį atstumą ko gero įveiksite greičiau, nes, kitaip negu dienos metu, jums netrukdys kitos transporto priemonės.

Suma komentarų: 0

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *