Naudoto automobilio istorijos tikrinimas yra svarbiausias dalykas prieš faktinį jo pirkimą. Nepatikrinę transporto priemonės praeities faktų rizikuojate daug kuo. Atminkite, kad paslėptų defektų šalinimas dažniausiai kainuoja brangiai.
Žemiau išvardinome pačius svarbiausius dalykus, kuriuos turėtumėte patikrinti ruošdamiesi pirkti naudotą automobilį.
Transporto priemonės VIN numeris
VIN numeris yra unikalus 17 simbolių derinys, kitaip dar vadinamas „kėbulo numeriu“ (VIN – transporto priemonės identifikacinis numeris). VIN iššifravimas leidžia sužinoti modelio metus, kėbulo tipą ar net gamintojo sumontuotos įrangos sąrašą. Štai kodėl prieš pirkdami automobilį pardavėjo visuomet turėtumėte paprašyti atsiųsti VIN numerį. Iššifruokite VIN ir gautą informaciją palyginkite su ta, kurią pateikė pardavėjas.

Įranga
Esamos automobilio įrangos palyginimas su ta, kuri originaliai buvo sumontuota gamintojo, gali atskleisti įdomių automobilio istorijos faktų. Stipriai pažeistos transporto priemonės remontas kainuoja brangiai, todėl pardavėjai gali bandyti vietoje originalių detalių sumontuoti pigesnes alternatyvas; jų savybės nebūtinai atitiks gamintojo deklaruojamas. Štai kodėl perkant naudotą automobilį svarbu atkreipti dėmesį į vidaus apdailos spalvą, dažus ir stiklus, taip pat įvairių apsaugų, bamperių, veidrodžių, rankenėlių nudažymą. Būtina patikrinti, ar veidrodėliai yra šildomi ir užlenkiami, ar priekiniame ir galiniame stikle įrengtas šildymas, ar stiklų pakėlėjai valdomi elektra, ar yra visos numatytos saugos oro pagalvės. Netgi tokios smulkmenos, kaip navigacijos ar garso sistemos tipas gali būti labai svarbios. Jeigu avarijos metu šios dalys buvo stipriai pažeistos, tikėtina, kad pardavėjas bandys jas pakeisti pigesnėmis dėvėtomis, o šių specifikacijos gali skirtis nuo originalių.
Galite pamatyti, kad parduodamo automobilio komplektacija skiriasi nuo tos, kuri buvo numatyta gamintojo. Arba sumontuota papildoma įranga. Atkreipkite dėmesį į elektra valdomus langus ar sporto paketus.

Ieškomų automobilių duomenų bazės
Patikrinkite ieškomų transporto priemonių duomenų bazes tam, kad įsitikintumėte, jog įsigydami konkretų automobilį nebūsite priversti turėti reikalų su teisėsauga. Jeigu dokumentai yra originalūs, o pats automobilis tvarkingai užregistruotas, galite būti ramūs, kad Jūsų būsimas pirkinys neįtrauktas į ieškomų transporto priemonių duomenų bazes. Vogto automobilio pirkimas atsieitų brangiai: pirkinys iš Jūsų būtų atimtas, o pinigai – negrąžinti.

Odometro rodmenų klastojimas
Odometro rodmenų klastojimas yra įprasta praktika ne tik
Lietuvoje, bet ir kitose šalyse.
Manoma, kad net Vokietijoje apie 30% naudotų
automobilių pasižymi atsukta rida.
Nors Lietuvoje tokios statistikos nėra, tikėtina, kad
vokiečiams nušluostytume
nosį.
Paaiškinti, kodėl automobilių pirkėjai griebiasi tokios gudrybės,
nėra sunku: kuo didesnė
transporto priemonės rida, tuo pigiau ji kainuoja ir tuo ilgiau
užtrunka ją parduoti. Esame
pastebėję, kad kai kurių iš užsienio įvežamų automobilių odometras
yra buvęs atsuktas
dukart: pirmą kartą užsienyje, antrą – jau
Lietuvoje. „autoDNA“ renka su
rida susijusią informaciją, todėl jeigu tokius
duomenis konkrečiam
automobiliui
turime, jie būtinai bus įtraukti į ataskaitą

Sudaužyti ar kitaip pažeisti automobiliai
Sudaužyti ar kitaip pažeisti automobiliai visuomet yra pigesni už sveikus. Dažniausiai jie atvežami iš Vokietijos ar Olandijos, tačiau ir kitos šalys neatsilieka, todėl bendras pažeistų automobilių kiekis auga kartu su naujų registracijų kiekiu. Daužtas transporto priemones perpardavėjai pamėgo dėl to, kad tai – vienas lengvesnių būdų uždirbti daugiau. Štai kodėl prieš įsigydami automobilį turėtumėte patikrinti, ar „autoDNA“ neturi duomenų apie Jus dominančios transporto priemonės pažeidimus.

Finansiniai įkaitai
Finansinį įkaitą įstaigos naudoja mokesčių, socialinio draudimo įmokų, baudų sumokėjimo užtikrinimui. Jis taip pat taikomas automobiliui, jei jo nuosavybė perleidžiama asmeniui, neturinčiam mokestinės nepriemokos. Todėl naudoto automobilio pirkėjui labai svarbu, ar automobilis turi įkaitą, ar ne.

Transporto priemonės naudojimas
Jeigu automobilis buvo naudojamas kaip taksi, jis gali būti nuvažiavęs 400-500 tūkst. kilometrų. Asmeniniams poreikiams naudojamos transporto priemonės dažniausiai bus nuriedėję dvigubai mažiau. Lizinguojamus arba įmonių transporto parkuose esančius automobilius patikrinti lengviau. Daugumą jų parduoda pati lizingo įmonė, dažniausiai nesistengianti nuslėpti automobilio defektų. Visgi, kalbant apie transporto priemonės techninę būklę, būtina viskuo įsitikinti pačiam. Kai kurie iš šių automobilių gali būti pažeisti ar sąmoningai iškomplektuoti, kiti – pasižymėti puikia būkle. Tas pats galioja ir nuomos bendrovėms priklausiusiems automobiliams; nėra bendros taisyklės, galiojančios jų techninei būklei. Turint omenyje, kad transporto priemonę vairavo skirtingi žmonės, pasižymintys skirtingais įgūdžiais ir patirtimi, automobilio būklė greičiausiai nebus ideali.

Transporto priemonės nuotraukos
Jeigu tik įmanoma, prieš įsigijant naudotą automobilį visuomet verta pamatyti jo ankstesnes nuotraukas. Būtent nuotraukos gali išduoti, ar transporto priemonė buvo daužta, taisyta, modifikuota. Palyginkite jas su tomis fotografijomis, kurias skelbime pateikė pardavėjas, ir greitai pamatysite galimų problemų priežastis bei vietas.
Jeigu nuotraukų ataskaitoje yra gana daug ir jos darytos skirtingu metu, tai gali reikšti, kad automobilį tas pats arba skirtingi savininkai bandė parduoti jau kelis kartus.
