VIN numeris

Kas yra VIN?

Bet kuris gatvėte matomas automobilis yra pažymėtas unikaliu transporto priemonės idetifikaciniu numeriu (VIN). Šis numeris dažnai vadinamas tiesiog kėbulo numeriu. Pasaulyje nėra dviejų automobilių, kurie būtų pažymėti tuo pačiu VIN. Dėl šios priežasties kėbulo numeris kartais palyginamas su DNR ar pirštų antspaudu, nes leidžia paprastai ir tiksliai nustatyti transporto priemonės tapatybę.

VIN naudojamas ne tik lengvųjų automobilių, bet ir motociklų, mopedų, autobusų, sunkvežimių ar net priekabų atpažinimui.

Kur rasti VIN?

VIN kiekvienam automobiliui suteikia jo gamintojas - transporto priemonė pažymima dar prieš jai paliekant gamyklą. Vieta, kurioje galima rasti kėbulo numerį, priklauso nuo konkretaus automobilio modelio, tačiau VIN struktūra yra vienoda visoms transporto priemonėms. Europos sąjungoje pagaminti automobiliai ženklinami remiantis ISO-3779 standartu; kiekvieną VIN sudaro 17 simbolių (skaičių ir raidžių, išskyrus I, Q ir O). Europos ženklinimo normos taikomos ir transporto priemonėms, pagamintoms Kanadoje, Japonijoje, Kinijoje, Australijoje ar kitos šalyse.

Nepriklausomai nuo to, kurioje kėbulo vietoje gamintojas pritvirtino lentelę su VIN, numeris privalomai turi būti įrašytas ir automobilio registracijos dokumentuose.

Kokie duomenys užšifruoti VIN?

Ką tiksliai reiškia kiekvienas VIN ir kokią informaciją jį iššifravus galima sužinoti? Konkrečios kėbulo numerio raidės ir skaičiai reiškia konkrečius dalykus:

  • pirmieji trys simboliai sudaro WMI dalį; tai identifikacinis gamintojo kodas ir šalis, kurioje automobilis buvo surinktas. Pavyzdžiui, Japonijoje pagamintų automobilių VIN prasideda raide „J", o Jungtinėse Amerikos valstijose - skaitmeniu „1".
  • antrojoje VIN dalyje užšifruota automobilio tipo informacija. Šią dalį gamintojai gali sudaryti savo nuožiūra, tačiau jie turi išsitekti tarp 4 ir 9 simbolių. Būtent čia galima nustatyti, ar automobilyje sumontuotos saugos oro pagalvės, kokie saugos diržai pritaikyti, koks kėbulo tipas ir durelių skaičius, taip pat kokia yra automobilio klasė (pvz., SUV, ekonominė klasė). Paskutinis šios dalies simbolis yra kontrolinis skaitmuo. Naudojant specialų algoritmą galima patikrinti, ar kuris nors prieš jį esantis simbolis nebuvo suklastotas.
  • simboliai nuo 10 iki 17 yra skaičiai ir raidės (paskutiniai keturi - visuomet skaičiai), leidžiantys nustatyti konkretų automobilį (ši dalis unikali kiekvienam automobiliui), variklio versiją, pavaros tipą, aksesuarus ir t.t. Be to, būtent šioje dalyje užkoduojama informacija apie modelio metus ir gamyklą, kurioje buvo pagaminta transporto priemonė (metai visuomet užšifruojami dešimto simbolio vietoje).

 

Svarbu žinoti, kad VIN lentelėse gali būti ir daugiau simbolių, ne tik raidžių ar skaičių. Šie simboliai vadinami skirtukais. Kiekvienas gamintojas naudoja savo simbolius, skirtus pažymėti skirtingas VIN dalis arba nurodyti kėbulo numerio pradžią ir pabaigą. Visgi šie skirtukai nenaudojami registracijos dokumentuose; tarpų ar brūkšnelių ten būti negali.

 

Kur rasti VIN?

VIN užrašomas ne tik registracijos dokumentuose, bet ir skirtingose kėbulo vietose. Lengvuosiuose automobiliuose identifikacinė lentelė su VIN numeriu labai dažnai tvirtinama ties dešiniuoju amortizatoriumi, taip pat po priekiniu stiklu kairiame apatiniame kampe.

 

Žinau VIN. Kas toliau?

Žinodami automobilio VIN, galite atkapstyti daug pikantiškesnių faktų, nei transporto priemonės pagaminimo vieta, data ar originalių aksesuarų sąrašas. Jūs galite patikrinti automobilio istoriją, kuri yra labai svarbus dalykas, ruošiantis įsigyti naudotą transporto priemonę. VIN numeris yra unikalus kiekvienam automobiliui, todėl jo pagrindu skirtingose šalyse kaupiama gausybė informacijos, pradedant avarijomis, dirbtuvių aptarnavimais ir baigiant vagysčių ataskaitomis. Automobilių istorijos ataskaitose taip pat galima rasti ridos įrašų ir informacijos apie savininkų pasikeitimus.

 

Naudoto automobilio ataskaitą peržvelkite, autoDNA.lt internetinėje svetainėje įvedę jo VIN. Mes esame paskutinė stotelė Jūsų apsisprendimo kelionėje.

Nemokama VIN patikra
Įrašykite teisingą VIN numerį