Visos
Pirkimo-pardavimo sutartis

Perkamo automobilio kaina sutartyje: ką reikia žinoti

31 kovo 2014

Tie, kurie bent kartą patys pirko naudotą automobilį, greičiausiai susidūrė su įdomiu reiškiniu: pirkimo-pardavimo sutartyje pardavėjas visuomet yra linkęs nurodyti mažesnę transporto priemonės vertę nei sutarėte iš tiesų.


Kodėl taip yra ir ką tai reiškia pirkėjui?

Primityvus dažniausiai naudojamos automobilio pirkimo-pardavimo sutarties šablonas sudaro klaidingą įspūdį, jog šis dokumentas – viso labo formalumas. Iš dalies tai tiesa, tačiau tas formalumas gana svarbus: sutartis įtvirtina žodinį pirkėjo ir pardavėjo susitarimą, todėl yra pagrindas tolimesnėms mokestinėms prievolėms, teisėms ir įsipareigojimams.

Pirkimo-pardavimo sutartis

Kalbant paprasčiau, kuo didesnis skirtumas tarp pardavėjo mokėtos ir gautos kainos, tuo didesnius mokesčius jis privalės sumokėti. Tai gali būti pajamų, pelno ar pridėtinės vertės mokesčiai. Tai žinant, priežastis dirbtinai mažinti parduodamos transporto priemonės kainą tampa akivaizdi.

 

 

Kita vertus, taip gudrauti nėra prasmės tiems pardavėjams, kurie automobilį yra išlaikę daugiau nei trejus metus. Gyventojų pajamų mokesčio (15%) už tokią transporto priemonę mokėti nereikės, net jei pardavimo kaina bus didesnė už pirkimo. Gali atsirasti prievolė nebent sumokėti pridėtinės vertės mokestį, tačiau didžioji dauguma Lietuvos fizinių asmenų yra ne PVM mokėtojai, todėl jiems tai neaktualu.

Pirkimo-pardavimo sutartyje nurodytą sumą gali tekti prisiminti tuomet, kai, pavyzdžiui, įsigytas automobilis pasirodys turįs paslėptų problemų. Jeigu problemos pakankamai rimtos, pirkėjas gali pareikšti pagrįstas pretenzijas grąžinti automobilį atgal (tokių teisinių precedentų jau būta – http://goo.gl/CrUlIf). Tuomet pirkėjas atgaus tik tą sumą, kuri buvo nurodyta sutartyje. Įsivaizduokite – už kokius 100 tūkstančių nusiperkate iš dviejų dalių suvirintą BMW X5, o net laimėjęs teismo procesą atgaunate tik 50 tūkstančių, nes tiek buvote nurodęs pirkimo-pardavimo sutartyje. Menkas laimėjimas, ar ne?

Pabaigai – apie moralinius aspektus. Jūsų vaiko darželis, mokykla, Jūsų miesto ligoninė greičiausiai išlaikomi iš tų pačių mokesčių, kuriuos norite (padedate) nuslėpti, kai sutinkate su pirkimo-pardavimo sutartyje nurodyta mažesne kaina. Ar ne geriau, kad tie keli litai atsidurtų valstybės (miesto) biudžete ir maža dalelyte sugrįžtų Jums atgal, negu nusėstų perpardavėjo kišenėje?

 

verta žinoti

autoDNA yra pirmaujanti internetinių transporto priemonių istorijos patikrų tiekėja. Pagal vin numerį prieš pirkdami autoDNA patikrinsite automobilio istoriją. VIN patikrinimas daugeliu atvejų gali apsaugoti jus nuo nepageidaujamų papildomų išlaidų, susijusių su transporto priemonės, kurios istorija nežinoma arba po avarijos, įsigijimu.