Visos

Devyni sugedusio degalų purkštuko požymiai (ir valymo arba keitimo išlaidos)

15 gegužės 2019

Daugumoje XX a. devintajame dešimtmetyje ir vėliau pagamintų automobilių įtaisyta pažangi elektroninė degalų įpurškimo sistema (pakeitusi karbiuratorių), kurios svarbiausia dalis yra degalų purkštukai. Nors įmanoma, kad niekada nepatirsite su degalų purkštukais susijusių problemų (ypač jeigu reguliariai naudojate purkštukų valiklį), kartais jie užsiteršia, užsikemša ar netgi visiškai sugenda, ir juos reikia pakeisti.

Toliau pateikiami dažniausiai pasitaikantys sugedusių degalų purkštukų požymiai ir nurodytos vidutinės jų pakeitimo (jeigu purkštukai įtrūksta) arba valymo (jeigu užsikemša) išlaidos.

 

Kaip veikia degalų purkštukai

Svarbiausia degalų purkštuko funkcija yra tiekti varikliui degalus. Purkštukas per antgalį išpurškia (įpurškia) degalus į variklio cilindrą, kad galėtų prasidėti vidaus degimo procesas. Degalai turi būti paduodami tinkamu metu, taip pat turi būti įpurškiamas reikiamas jų kiekis, išlaikomas reikiamas slėgis, įpurškimo kampas ir būdas.

 

Elektroninis variklio valdymo blokas (ECU) yra bet kurios transporto priemonės „centrinis kompiuteris“ arba „smegenys“ – jis valdo daugelį atskirų komponentų, tarp jų ir degalų purkštukus. Naudodamasis įvairių jutiklių duomenimis ECU užtikrina, kad purkštukas purkštų reikiamą degalų kiekį tinkamu metu, taip pat, kad susidarytų tinkamas oro ir degalų mišinys.

 

Transporto priemonės degalų siurblys degalų tiekimo linijomis pumpuoja benziną iš benzino bako į degalų purkštukus. Kai ECU nustato, kad varikliui reikia degalų, jis duoda signalą degalų įpurškimo solenoidui, šis atsiveria, ir slėgiu veikiami degalai įpurškiami į cilindrą.

 

Devyni dažni sugedusių degalų purkštukų požymiai

Sugedus vienam ar keliems degalų purkštukams, jūsų automobilio variklis negalės veikti taip, kaip turėtų. Sugedęs degalų purkštukas arba apskritai neįpurkš degalų į variklį, arba purkš degalus netvarkingais intervalais. Bet kokiu atveju jūsų automobilis tinkami neveiks, o gal netgi apskritai negalėsite juo važiuoti.

 

Toliau pateikiami devyni netinkamai veikiančių degalų purkštukų požymiai, kuriuos galite atpažinti gana anksti. Kai kurie šie požymiai gali tikti užsikimšusiems ar užterštiems degalų purkštukams, todėl prieš leidžiant pinigus jiems keisti visada verta išbandyti kokybišką degalų purkštukų valiklį ir išvalyti degalų sistemą.

 

Už tinkamą degalų įpurškimo sistemos išvalymą galite sumokėti meistrui, arba galite įsigyti degalų purkštukų valymo rinkinį ir atlikti tai patys. Bet kokiu atveju nedelsdami spręskite šią problemą, kol ji rimtai nepakenkė jūsų automobilio varikliui.

 

1 požymis. Netolygi tuščioji eiga arba gęstantis variklis

 

Kadangi jūsų automobilis negauna pakankamai degalų arba gauna nevienodą jų kiekį, varikliui veikiant tuščiąja eiga sūkiai krenta žemiau optimalaus lygio, ir dėl to variklis veikia netolygiai ar net šiurkščiai. Jeigu apsukos dar labiau sumažės, variklis užges, ir jums teks paleisti jį iš naujo.

 

2 požymis. Variklio vibracija

 

Dėl sugedusio degalų purkštuko degalų mišinys atitinkamame cilindre neužsidega. Tai reiškia, kad važiuojant variklis vibruos arba trūkčios, stengdamasis be degalų baigti kiekvieną ciklą.

 

3 požymis. Variklio uždegimo pertrūkiai

 

Jeigu dėl užsikimšusio degalų purkštuko į cilindrą neįpurškiama pakankamai degalų, važiuojant pasireikš uždegimo pertrūkiai. Tai reiškia, kad kils problemų norint pagreitinti automobilį arba paspaudus akceleratoriaus pedalą susidarys pauzė. Bet kokiu atveju turite nedelsdami pašalinti šį gedimą, nes variklis ims dažnai perkaisti, arba netinkamas oro ir degalų mišinys sukels kitų problemų.

 

4 požymis. Įsižiebia indikatorius „Patikrinkite variklį“

 

Akivaizdžiausias problemos požymis – prietaisų skydelyje šviečiantis indikatorius „Patikrinkite variklį“. Nors tai gali reikšti daugybę dalykų, tačiau netinkamai veikiantis degalų purkštukas gali būti vienas iš jų. Kiekvieną kartą, kai purkštukas paduoda mažiau degalų, nei reikia (arba, kai kuriais atvejais, paduoda jų per daug), variklio veiksmingumas sumažėja, ir gali įsižiebti pirmiau minėtas indikatorius. Šiai problemai patikrinti naudokite OBD2 skenerį.

 

5 požymis. Degalų protėkis

 

Jeigu jūsų automobilio degalų purkštukas iš tiesų sugedęs arba įtrūkęs dėl pažeidimų ar nusidėvėjimo, pro jį pradės pratekėti benzinas. Tai reiškia, kad degalai nepasieks purkštuko antgalio, tačiau prasiskverbs pro jo korpusą. Tikrindami degalų purkštukus, pratekėjusi benziną pastebėsite jų išorėje arba šalia esančioje degalų tiekimo linijoje. Neretai protėkis susidaro dėl laikui bėgant nusidėvėjusio degalų purkštuko sandariklio.

 

6 požymis. Degalų kvapas

 

Šis požymis pasireiškia lygiagrečiai su degalų protėkiu, tačiau degalų kvapą galite jausti ir tada, kai dėl pažeisto purkštuko benzinas nesudega, arba purkštukas užstringa ir neužsidaro. Kartais problema gali būti susijusi su degalų tiekimo linijomis arba sugedusiu jutikliu, kuris duoda ECU komandą įpurkšti daugiau degalų nei būtina. Bet kokiu atveju jums reikia rasti benzino kvapo priežastį ir nedelsiant ją pašalinti, kol ji netapo rimtu pavojumi saugai.

 

7 požymis. Variklio „bangavimas“

 

Jeigu degalų purkštukas į variklio cilindrą purškia per daug degalų, tai sukelia variklio „bangavimą“, ir automobilis greitėja ne taip sparčiai. Tokiu atveju važiuodami pastebėsite, kad esant pastoviai apkrovai sūkių dažnis gerokai svyruoja, nors turėtų likti pastovus.

 

8 požymis. Didelės degalų sąnaudos

 

Jeigu variklis gauna nepakankamai degimui reikalingų degalų, ECU duos komandą purkštukui paduoti jų daugiau, o tai, savo ruožtu, lems didesnes nei įprasta degalų sąnaudas.

 

9 požymis. Blogi išmetamųjų teršalų bandymo rezultatai

 

Dėl sugedusio arba pratekančio degalų purkštuko, benzinas gali degti netolygiai arba sudegti nevisiškai, o tai gali lemti didesnį išmetamųjų teršalų kiekį. Kai kuriais atvejais dėl degalų purkštuko protėkio oro ir degalų mišinys gali tapti pernelyg prisotintas ir galiausiai sudeginti katalizinį konverterį.

 

Valymo išlaidos

 

Degalų purkštukai neamžini, visgi ėmęsi tinkamų veiksmų jų gyvavimo trukmę galite gerokai prailginti. Daugelis ekspertų rekomenduoja degalų purkštukus valyti kas 50 000 km– taip jie neužsikemša ir degalai gali būti be trukdžių įpurškiami į cilindrą.

 

Degalų purkštukų valiklis

 

Degalų purkštukų valiklio butelis – gera ir gana nebrangi profilaktinės priežiūros priemonė. Už valiklio butelį būkite pasiruošę sumokėti 10–20 eurų. Priežiūrai po vieną valiklio butelį sunaudokite maždaug tuo metu, kai keičiate alyvą, tačiau jeigu pastebite purkštukų užsikimšimo požymių, galite naudoti jį kaskart pripildydami baką degalų.

 

Specialistų atliekamas degalų purkštukų valymas

 

Labiau užterštiems ar užsikimšusiems purkštukams valyti gali prireikti brangesnės specialistų pagalbos. Už šią paslaugą būkite pasirengę pakloti 50–100 eurų. Kai kurios įmonės netgi leidžia atsiųsti joms užterštus purkštukus, kurių kiekvieną išvalo už maždaug 15–20 eurų ir parsiunčia jums atgal. Pasirinkus šią paslaugą, purkštukai greičiausiai bus išvalyti labai kruopščiai, tačiau jūs tam tikrą laiką negalėsite naudotis savo automobiliu.

 

Savarankiško purkštukų valymo rinkinys

 

Ne visą arba visą darbo dieną dirbantys profesionalūs mechanikai gali įsigyti savarankiško degalų purkštukų valymo rinkinį, kuris paprastai atsiperka vos keletą kartų panaudojus. Kokybiškame rinkinyje (tokiame kaip šis OTC rinkinys) rasite įvairius adapterius, kurie leis naudoti jį daugeliui automobilių su degalų įpurškimo sistema.

 

Pakeitimo išlaidos

 

Džiugu, kad daugelį degalų purkštukų problemų galima pašalinti kruopščiai juos išvalius arba pakeitus nesandarius žiedinius tarpiklius. Visgi įtrūkusį arba pažeistą purkštuką tenka pakeisti, ir tai gali būti gana brangu.

 

Nors degalų purkštukai atrodo esantys atskiros dalys, jie skirti veikti kaip viena komanda. Taigi jeigu jums kils klausimas, keisti tik vieną purkštuką ar visus, atsakymas beveik visada bus VISUS.

 

Priklausomai nuo jūsų automobilio markės ir modelio, už visų purkštukų pakeitimą sumokėsite maždaug nuo 800 iki 1450 eurų. Vien tik dalys kainuoja 600–1200 eurų, o darbo sąnaudos sudaro 200–250 eurų. Žinoma, yra ir išimčių – galite šiek tiek sutaupyti naudodami neoriginalias dalis, juk tam tikrų transporto priemonių markių ar modelių purkštukų pakeitimo kaina gali siekti net 2000 eurų. Taigi verta apsvarstyti ir tokį variantą.