Visos

Ką reiškia prietaisų skydelio indikatoriai? Kurie iš jų patys svarbiausi?

30 gruodžio 2019

Šiuolaikinių transporto priemonių (ar bent jau kai kurių iš jų) prietaisų skydeliai primena orlaivių kabinų įrangą. Daugybė įvairiausių indikatorių, jungiklių ir kitų elementų teikia vairuotojui informacijos apie transporto priemonės būklę ir užtikrina, kad vairuoti būtų kuo maloniau. Bet ką tiksliai reiškia konkretūs indikatoriai ir kurių iš jų jokiu būdu negalima ignoruoti?

Informaciniai indikatoriai

Šie indikatoriai dažniausiai būna žali, mėlyni arba geltoni. Jie teikia informacijos apie konkrečių automobilio komponentų veikimą, pavyzdžiui, kokie žibintai įjungti (tolimosios šviesos, artimosios šviesos, stovėjimo šviesos, rūko žibintai arba posūkio signalai).

Į šią kategoriją taip pat patenka skirtingų vairavimo režimų ir pagalbinių sistemų indikatoriai (pavyzdžiui, sukibimo kontrolės sistemos, pastovaus greičio palaikymo sistemos, stabilumo valdymo sistemos ir pan.).

Įspėjamieji indikatoriai

Jie paprastai būna oranžiniai. Šių indikatorių tikslas yra atkreipti jūsų dėmesį į konkrečius automobilio elementus, kurių būsena neatitinka nustatyto standarto.

Pavyzdžiui, tai gali būti:

 • atidarytų durelių indikatorius,
 • mažo degalų lygio indikatorius,
 • oro pagalvių sistemos gedimo indikatorius.

Avariniai indikatoriai

Šie indikatoriai paprastai šviečia raudonai, nes raudona spalva asocijuojasi su pavojumi arba šviesoforo „stop“ signalu. Įsižiebęs toks indikatorius paprastai signalizuoja apie rimtą transporto priemonės gedimą.

Pavyzdžiui, tai gali būti:

 • mažos akumuliatoriaus įkrovos indikatorius;
 • aušinimo skysčio temperatūros indikatorius;
 • variklio alyvos lygio indikatorius.

Kurie indikatoriai svarbiausi?

Paradoksalu, bet visi. Priežastis paprasta – automobilis yra tarpusavyje susijusi sistema, tad net nedidelis jos sutrikimas gali paskatinti visą gedimų seriją.

Esant tam tikroms situacijoms, bet kuris indikatorius (nesvarbu, avarinis, įspėjamasis ar informacinis) gali reikšti veikimo sutrikimą, kuris vėliau gali daryti tiesioginę arba netiesioginę įtaką važiavimo saugumui.

Pavyzdžiui, jeigu nekreipsite dėmesio į mažo padangų slėgio indikatorių, ši problema gali paveikti automobilio sukibimą su kelio paviršiumi, o važiuojant ilgą atstumą – nepataisomai sugadinti padangas. 

Kokie indikatoriai reiškia, kad toliau važiuoti nebegalima?

Kaip jau buvo minėta, svarbūs visi indikatoriai, tačiau kai kurie iš jų beveik visada reiškia, kad toliau važiuoti nebereikėtų. Įdomu, kad tokią automobilio būklę gali rodyti ne tik avariniai (raudoni), bet ir įspėjamieji indikatoriai. Taigi toliau važiuoti beveik visada neįmanoma įsižiebus kuriam nors iš šių indikatorių:

 • mažos akumuliatoriaus įkrovos;
 • aušinimo skysčio temperatūros;
 • variklio alyvos lygio;
 • indikatoriui „Patikrinkite variklį“ (nors kai kuriais atvejais jis gali įsižiebti ir dėl menkos problemos, kuri nedaro didelės įtakos tolimesniam važiavimui);
 • stovėjimo stabdžio;
 • vairo stiprintuvo sistemos.

Kokie indikatoriai reiškia, kad važiuoti galima tam tikromis sąlygomis?

Įsižiebęs indikatorius ne visada reiškia, kad privalote tuoj pat sukti į šalikelę. Daugeliu atveju dar kurį laiką galėsite važiuoti, tačiau, kai tik tai taps įmanoma, turėsite sustoti ir pašalinti susidariusią problemą ar gedimą. Pavyzdžiui, tai galima pasakyti apie šiuos indikatorius:

 • degalų lygio;
 • galinio lango šildymo;
 • degalų bako dangtelio užrakto.

Dar vienas scenarijus – paties indikatoriaus gedimas

Baigiant reikėtų paminėti dar vieną ne mažiau svarbų dalyką – pačių indikatorių veikimo sutrikimus. Nepamirškite tokios galimybės, nes neveikiant indikatoriui negausite atitinkamos informacijos, tad gali būti, kad vienam ar kitam automobilio elementui skirsite nepakankamai dėmesio.

Suma komentarų: 0

El. pašto adresas nebus skelbiamas.